Łóżko tapicerowane z materacem – jak wybrać najlepsze?

Sypialnia to pomieszczenie o wyjątkowym znaczeniu. Nie może być jednak inaczej, skoro to właśnie w niej kończymy i rozpoczynamy każdy nowy dzień. Nic więc dziwnego, że to, jak wygląda, nie jest wcale mniej ważne od tego, na ile jest funkcjonalna. Najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu niezmiennie jest łóżko. Trendy wnętrzarskie zmieniają się, a tym samym popularnością cieszą się dziś różnorodne rozwiązania. Podczas gdy jedne szybko wychodzą z mody, inne wydają się być odporne na zmieniające się wytyczne ekspertów. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się łóżko tapicerowane z materacem.
Łóżko tapicerowane i jego wymiary
Nie każde łóżko sprawdzi się jednakowo dobrze w sypialni. Jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu dobrze jest więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, jakie wymiary powinno mieć łóżko tapicerowane z materacem, jeśli jego posiadanie ma nas satysfakcjonować. Tu duże znaczenie okazuje się mieć metraż sypialni.
Jeśli sypialnia jest stosunkowo dużym pomieszczeniem, nie musimy stawiać sobie żadnych ograniczeń. Metraż łóżka jest w takim wypadku uzależniony jedynie od tego, jakie są nasze upodobania. Sytuacja zmienia się, gdy mamy do czynienia z mniejszym pomieszczeniem. Zbyt duże łóżko tapicerowane w niewielkiej sypialni ogranicza jej funkcjonalność. Każdy centymetr ma znaczenie, zakup powinien być więc zdecydowanie ostrożniejszy.

Producenci zazwyczaj informują nas zarówno o rozmiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym łóżka. Ten pierwszy stanowi szczególnie cenną wiedzę, bo instruuje nas, jaka jest szerokość i długość materaca. Rozmiar zewnętrzny przeważnie jest nieco większy od wewnętrznego i odnosi się do łóżka rozumianego jako całość.
Wezgłowie i jego znaczenie
Jednym ze znaków rozpoznawczych łóżka tapicerowanego z materacem jest wezgłowie. Ono też przesądza o atrakcyjności wizualnej tego mebla. Niekiedy jego wysokość ma przy tym większe znaczenie niż moglibyśmy się tego spodziewać. O zachowaniu szczególnej ostrożności należy pamiętać urządzając sypialnię na poddaszu. Zbyt wysokie wezgłowie może przyczynić się do tego, że łózko będzie zajmować znacznie więcej miejsca niż można byłoby się spodziewać. Parametr ten jest ważny także wtedy, gdy planujemy zlokalizowanie łóżka bezpośrednio pod oknem. Wezgłowie sięgające ponad parapet nie wygląda estetycznie, a jednocześnie utrudnia utrzymanie okna w czystości.

Styl sypialni a łóżko tapicerowane
Choć to łóżko tapicerowane z materacem jest uważane zwykle za serce sypialni, z całą pewnością nie będzie ono jedynym meblem znajdującym się w tym pomieszczeniu. Już choćby dlatego warto myśleć o nim w nieco szerszym kontekście, zastanawiając się nad tym, jaki styl jest charakterystyczny dla sypialni i jakie inne meble powinny się w niej pojawić. W sprzedaży nie brakuje strojnych łóżek idealnie sprawdzających się w klasycznych sypialniach, modne są jednak również oszczędne w swojej formie i niezwykle eleganckie łóżka tapicerowane z materacem proponowane zwolennikom sypialnianego minimalizmu. Pięknie prezentują się także łóżka w stylu glamour oraz nieoczekiwanie surowe modele idealnie wpasowujące się w pomieszczenie w stylu industrialnym. Co warte podkreślenia, każdy z wymienionych typów może być łóżkiem wysokiej jakości, służącym swoim nowym właścicielom przez lata.

Tkanina obiciowa i jej znaczenie
Lista kryteriów wyboru łóżka tapicerowanego z materacem z pewnością byłaby niepełna, gdybyśmy nie wspomnieli o tkaninie obiciowej i jej znaczeniu. To właśnie ona przesądza o atrakcyjności wizualnej tego mebla. Powinna być zatem nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale i łatwa w czyszczeniu. Bez względu na to, jak bardzo byśmy się nie starali, z pewnością nie unikniemy problemów z trudnymi do wybawienia plamami. Warto stawiać więc przede wszystkim na te tkaniny, o których wiadomo, że są odporne na ścieranie, łatwe w czyszczeniu oraz hydrofobowe. Właściwości hydrofobowe łóżka tylko pozornie są mało znaczące. W rzeczywistości to właśnie one sprawiają, że wchłanianie w głąb tkaniny rozlanych płynów jest utrudnione.