Nie da się zaprzeczyć, że jazda na rolkach to bardzo dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Spokojnie można robić to również całą rodziną i będzie to udana dla wszystkich jej członków forma aktywności. Dzięki niej można zadbać o zdrowy wygląd, poprawić swoją kondycję, zmienić na lepsze swoje samopoczucie. To również dobra opcja, by dziecko odciągnąć o komputera czy telewizora.

Kiedy dziecko może zacząć i jakie rolki wybrać?

W przypadku jazdy na rolkach kluczowe znaczenie mają mięśnie nóg. Powinny być one mocne, wytrzymałe. Właśnie dlatego z jazdą na rolkach powinny sobie poradzić bez problemu dzieci w wieku czterech lat. Jednak nie każde dziecko jest tak samo dobrze wytrzymałe, dlatego kluczowe będzie to, by zobaczyć w indywidualnym przypadku jak to wygląda i jak dziecko sobie radzi. Najlepiej zdecydować się na rolki, które mają regulowany rozmiar, dzięki temu ograniczyć można problem rosnącej dziecku stopy. Najlepiej zdecydować się na rolki, które będą miały dobre zapięcia, najlepiej sznurowane. Ewentualnie sprawdzić można czy będą one również odpowiednio przewiewne. Można także wybrać takie, które mają regulowane ustawienie kółek.

W jaki sposób nauczyć dziecko jazdy na rolkach?

Kluczowa sprawa to oczywiście podstawa takiej nauki. Kolana powinny być lekko ugięte, tułów lekko pochylamy do przodu. Nie powinno się odchylać do tyłu ponieważ to będzie powodowało zmianę środka ciężkości i może doprowadzić do upadku na plecy. Postawa lekko pochylona to ochrona przed ewentualnym upadkiem. Na pewno u dziecka nim wyjedzie się w teren tą prawidłową postawę warto będzie ćwiczyć jeszcze w domu. Jeśli dziecko opanuje utrzymanie równowagi to może uczyć się odpychania się. Stopy ustawione w kształt litery T, jedna noga odpycha i dostawia się ją do drugiej i zaczynamy jechać na dwóch nogach. Potem zmiana nogi, która odpychała. Ważne będzie tutaj odpowiednie zachowanie równowagi w trakcie jazdy. Jazdę na jednej nodze warto na początek ćwiczyć odpychając się druga i nogę odpychającą należy trzymać w górze. To ćwiczenie, które będzie ułatwiło naukę balansowania ciałem. Oczywiście im więcej się ćwiczy, tym szybciej będzie można opanować jazdę na rolkach. Przy jeździe wykonuje się ruch naturalne, które nie powinny sprawiać trudności. Jeśli się okaże, że dla dziecka utrzymywanie równowagi jest zbyt trudne to w takiej sytuacji można się lepiej zdecydować na wrotki niż na rolki. Wtedy ta nauka jazdy będzie dla dziecka łatwiejsze, w przypadku wrotek łatwiej będzie bowiem zachowywać równowagę w trakcie jazdy.