Dla większości korzystających osób czy to z laptopa czy z komputera takie hasła jak BIOS czy UEFI są całkowicie nieznane, co więcej nie zdają sobie sprawy, że dotyczą one również sprzętu, z którego sami korzystają. Zabawne jest to że, gdyby nie tajemnicze pojęcia nie uruchomilibyśmy komputera jeżeli zatem nie mieliśmy z nimi dotychczas do czynienia warto je poznać.

BIOS to nic innego jak system wejścia i wyjścia, który jak wspomniano zapoczątkowuje proces uruchomienia systemu komputera. Krótko mówiąc jest on tak zwanym pośrednikiem pomiędzy systemem operacyjnym a systemem komputerowym. Posiada on swoją pamięć, w której przechowuje różnorodne wiadomości jak chociażby te najbardziej podstawowe dotyczące komputera czyli np. informacja o zainstalowanych urządzeniach czy chociażby data i godzina jaka jest pokazana zawsze na każdym pulpicie.

BIOS funkcjonuje na trzech płaszczyznach takich jak test POST, którego zadanie jest kontrola działania podzespołów oraz połączenia danych jaka zachodzi pomiędzy nimi. W czasie uruchamiania komputera oraz systemu operacyjnego możliwe jest dostanie się do jego interfejsu wystarczy w tym czasie wcisnąć przycisk Delete bądź F12 dzięki czemu możliwe będzie wprowadzenie ustawień dotyczących procesora czy chociażby pamięci RAM co wchodzi w zakres zadań drugiego elementu.

Ostatnim z kolei procesem zachodzącym podczas BIOSU jest Bootstrap-loader gdzie kontrolowane są wszystkie napędy w celu ustanowienia głównego sektora startowego, który ma najbardziej odpowiedzialne zadanie mające na celu uruchomienie systemu. W skrócie tak wygląda proces działania BIOSU oraz możliwości skorzystania z opcji konfigurowania jakich można dokonać wchodząc jego panel.

Niemniej jednak cały ten proces wydłużał dość długo uruchomienie systemu komputera dlatego aby zapobiec tej sytuacji wprowadzono nowszą wersję BIOS czyli UEFI – interfejs, ustanowiony przez firmę Intel współdziałająca z procesorem Itanium. W odróżnieniu od poprzednika wyróżnia go zdecydowanie prosta, nieskomplikowana obsługa, umożliwiająca zmianę języka na polski dzięki czemu każdy użytkownik sobie z nią poradzi.

Efekty korzystne wprowadzenia UEFI widać już na wstępie uruchomiając komputer co zdecydowanie szybciej się odbywa bowiem zajmuję czas uruchomienia z jego udziałem zajmuję kilka sekund. UEFI w porównaniu do BIOS wpływa tylko na ograniczenie dostępności pamięci operacyjnej zaś jego poprzednik zajmował 1MB RAM-u. Natomiast ilość obsługiwanych partycji umożliwiająca pracę na zdecydowanie większych polach dyskowych zwiększyła się do poziomu światowego czyli do 128. Wcześniej należy zaznaczyć, że były to 4 partycje i jedna rozbudowana w wyniku czego możliwe było osiągnięcie 4 dysków logicznych a zatem różnica jest kolosalna.

Nowoczesne modele komputerów posiadają już oprogramowanie z wersją UEFI jednakże w starszych pecetach czy laptopach można jeszcze spotkać się z możliwością wyboru UEFI bądź BIOS. Włączenie nowej wersji nie jest niczym trudnym- podczas uruchamiania komputera oraz systemu operacyjnego najczęściej pojawia się komunikat informujący o takiej możliwości, wystarczy w tym momencie wcisnąć klawisz podobnie jak było przy BIOS – Delete bądź F12 który przeniesienie nas na interfejs UEFI. W przypadku gdy procedura ta nie da rezultatu warto poczytać w instrukcji swojego komputera w której powinna być opisana taka opcja.

Na co dzień dostęp do UEFI nie jest konieczny i rzadko go wykorzystujemy stąd też zdarza się, że tak wiele osób nie ma o nim bladego pojęcia a tym bardziej jak działa, niemniej jednak dobrze jest mieć wiedzę dotyczącą jego istoty oraz ewentualnych możliwości jakie oferuje z których w razie potrzeby warto korzystać chociażby zmienić tryb pracy, datę godzinę. Warto wiedzieć również że dzięki UEFI uruchamia się nasz komputer oraz system operacyjny zwłaszcza gdy dojdzie do awarii wtedy taka wiedza może okazać nieoceniona.

Więcej podobnych poradników znajdziesz na stronie serwisu laptopów i komputerów Optima MD z Częstochowy.