Bez względu na to, jakiej wielkości jest nasza łazienka i jakie fundusze możemy przeznaczyć na jej urządzenie, wybór armatury nie należy do zadań prostych. Marzymy o tym, aby rozwiązania, na które stawiamy, okazały się funkcjonalne. Nie wyobrażamy sobie jednak również, aby błędny wybór zmienił naszą wymarzoną łazienkę w miejsce przestarzałe. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę, jeśli marzy się nam naprawdę atrakcyjna armatura łazienkowa?

Armatura łazienkowa – definicja

Armatura łazienkowa może być opisywana na wiele sposobów. Nam jednak najbardziej podoba się ta definicja, która mówi w jej kontekście o wszystkich tych elementach wyposażenia, które są przeznaczone do tego, aby możliwa była dystrybucja bieżącej wody. Armatura postrzegana w taki sposób to zatem nie tylko baterie łazienkowe, ale również umywalki, wanny oraz kabiny prysznicowe. Jej elementami są także kurki i zawory, kształtki oraz filtry.

Armatura łazienkowa jest postrzegana przez pryzmat funkcji, jakie ma do spełnienia w tym pomieszczeniu. Przeważnie zwraca się uwagę na jej funkcję praktyczną. Jeśli poszukując jej kolejnych elementów będziemy stawiać jedynie na ich ciekawy wygląd, szybko przekonamy się, że z łazienki zwyczajnie nie da się korzystać. Nie oznacza to jednak, że funkcja ozdobna nie jest ważna. Wystarczy przeanalizować najnowsze trendy w tym zakresie, aby przekonać się, że promowane rozwiązania dosłownie zapierają dech w piersiach.

Jak wybrać armaturę łazienkową i tego nie żałować?

O wyborze idealnej armatury łazienkowej powiedziano wiele. Może się więc wydawać, że znalezienie znakomicie prezentującego się rozwiązania nie powinno być trudne. Niestety, osoby przystępujące do poszukiwań zapominają o kilku ważnych kwestiach. Tu na szczególną uwagę zasługują proporcje. Nie ma takiego trendu modowego, który sprawdzałby się jednakowo dobrze w każdym pomieszczeniu. Jeśli więc stawiamy na dyskretną baterię wannową, a jednocześnie nie potrafimy oprzeć się pokusie i kupujemy wannę imponujących rozmiarów, efekt końcowy może okazać się sporym rozczarowaniem.

Warto też pamiętać, że poszczególne elementy armatury łazienkowej nie funkcjonują w próżni. Pracownicy sklepów zajmujących się dystrybucją tego rodzaju rozwiązań, są w stanie długo opowiadać o błędach w tym zakresie. Normą jest nie tylko stawianie na wanny lub kabiny, których wielkość nie pasuje do parametrów łazienki. Nie brakuje także klientów, którzy zapominają o dopasowaniu wysokości oraz zasięgu kranu do możliwości niecki umywalki. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda świetnie. Trudno jednak o przesadny entuzjazm, gdy woda rozpryskuje się na boki.

wnętrze łazienki

Innym aspektem wartym poruszenia są możliwości aranżacyjne samego pomieszczenia. Dziś furorę robią baterie podtynkowe. To jeden z największych trendów modowych roku 2023. W sklepach internetowych osiągają one coraz bardziej przystępne ceny, nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad ich zakupem. Niestety, baterie tego typu powinny być montowane przez profesjonalistów. Błędy w tym zakresie to konieczność kucia w ścianie, aby dostać się do ukrytych elementów. Tymczasem, nie każdy jest gotowy na taki szybki remont.

Armatura łazienkowa – trendy w roku 2023

Wiedząc już, czym jest armatura łazienkowa i czego unikać szukając odpowiednich rozwiązań, warto przyjrzeć się tym propozycjom, które królują w roku 2023. Nie trzeba być przy tym ekspertem wnętrzarskim, aby zauważyć, że w tym roku dominuje czerń, a osoby zachwycające się nią mają mocne argumenty uzasadniające wypowiadanie się na jej temat w samych superlatywach.

Czerń zachwyca przede wszystkim dlatego, że jest nowoczesna. To idealny kolor, jeśli marzy nam się minimalistyczna łazienka albo jesteśmy entuzjastami stylu industrialnego. Świetnie komponuje się z betonem, jest też ciekawym dodatkiem do drewna, które w ciągu ostatnich kilku lat zajęło dominującą pozycję w łazience. Czerń świetnie zestawia się również z kontrastującą z nią bielą. Takie połączenie sprawia zresztą, że nie ma sobie równych także w niewielkich pomieszczeniach.